CoD For Life :D

MENÜ

1, UAV

Az UAV (így hívjuk magyarul is, csak magyarul kiejtve, sőt, néha így olvassuk ki) jelentése: Unmanned Aerial Vehicle. Aki kicsit jártas az angolban vagy a katonai fejlesztésekben, bizonyára rájött, hogy ez egy pilótanélküli repülő jármű. Egyetlen célja eredetileg a felderítés, de a Predator UAV elterjedése nyomán rakétákkal is felszerelték.
Ölés szükséges: 3
Támadás: nincs.
Haszna: a radaron minden ellenfelet megjelenít 5 másodpercenkénti szkenneléssel.
Hátránya: látható, és bármilyen fegyverrel elpusztítható. Ellenben érdekessége, hogy ha súlyos becsapódást észlel, felgyorsulva elszelel a pályáról. Leghatékonyabb ellene a Stinger, de még az sem pusztítja el mindig.
Értékelés: ugyan nem egy nagy dolog az UAV, de jó ha egy csapatban minimum 1 ember használja. Figyeljünk viszont arra, ha valaki megtámadja, mert akkor nem sok értelme lesz hivogatni őket, ha mindig lelövik.

 

2, Radar zavaró

Ez az eszköz pontosan úgy néz ki, mint az UAV, és ugyanolyan módszerrel le is lőhető. Ami különbség a Predator-hoz képest, hogy ez nem megmutatja az ellenfelet, hanem a radarjukat bénítja le teljesen. A minitérkép helyett semmit sem fognak látni, csak a "nincs adás" típusú szürke képernyőt.
Ölés szükséges: 4
Támadás: nincs.
Haszna: az ellenfél semmit nem lát, sem a csapattársakat, sem pedig a pálya rajzolatát.
Hátránya: lelőhető, akárcsak az UAV.
Értékelés: könnyen megszerezhető, de le is lőhet. Fontos megjegyeznünk, hogy akkor a legcélszerűbb használni, ha ellenséges UAV repked fölöttünk. Stratégiai szempontból jól jöhet egy SD meccsen, ha nem látnak semmilyen vörös pontot a térképen ellenfeleink, így ne használjuk el azonnal.

 

3, Segély csomag

Ezt a csomagot helikopter hozza nekünk, ami ledob egy nagy méretű dobozt elénk. Sajnos nem csak mi vehetjük fel, de az ellenség is. Ellenben sohasem tudhatjuk, mit rejt. A segély csomag 2 féle lehet: lőszerellátmány, és kill streak jutalom. Egy szerencsés hívással akár AC-130-at is kaphatunk, vagy egy szimpla UAV-t is. A csomaghívás megszerzésekor vörös füstgránátot kapunk, amit eldobva érkezik a helikopter, és pontosan a gránátra dobja a csomagot. Csak érdekességként: a helikopter neve Little Bird (kismadár), 2 gépágyúval felszerelt mozgékony és kis méretű légi eszköz.
Ölés szükséges: 4
Támadás: ha a csomag olyan jutalmat rejt, amely képes a támadásra, akkor annak megfelelően adhatunk az ellenfélnek. Lőszercsomag esetén csak utánpótlást kapunk.
Haszna: szinte mindig jól jön egy véletlenszerű kill streak, különösen ha 4 ölésnél magasabb rangút kapunk vele. A legtöbb esetben olyat kaphatunk a csomagban, amely nincs bejelölve nekünk a kill streak listán. A lőszer talán nem mindig süzkséges, de jól jöhet másoknak is. A csomagot csapattársunk is felszedheti, ilyenkor 250 pontot kapunk a csomag megosztásáért. Viszont vigyázzunk, mert ha meghalunk miután hívjuk a helikoptert, nem lesz már a miénk, mivel vagy egy csapattárs, vagy egy ellenfél megszerzi.
Hátránya: a legfőbb, hogy az ellenfél megszerezheti, és ha pl. légi támadás van benne, ellenünk használhatja fel. Sajnos nem mindig kapunk megfelelő ajándékot, mivel véletlenszerű a tartalma. További, bár mellékes hátránya, hogy ha a közelében állunk a ledobáskor, ránk esve kinyír minket, és gyakran a nem megfelelő talajon a fizika törvényeinek megfelelően arrébb repülhet, és ismételten belehalhatunk. Ugyanakkor ez megeshet az ellenféllel is. Fontos megjegyeznünk, hogy ne hívjuk épületen belül, mivel a tetőre fogja dobni, és oda soha nem tudunk eljutni érte. Ha viszont egy olyan pályán vagyunk, ahol feljutottunk a tetőre, ideális hívópont lehet.
Értékelés: alapjában véve nem árt magunknál tartani egy ilyen csomagot, mivel könnyű megszerezni. Azonban a hívásakor gondoskodjunk a megfelelő pozícióról, különben könnyen jön, könnyen megy.

 

4, Predator rakéta

Mint az UAV-nál említettem, a Predator maga is egy pilóta nélküli légi jármű, de ma az egyik legelterjedtebb, és rakétákkal is felszerelhető. Az MW2-ben szereplő Predator rakéta ugyan elméletben egy UAV-ról kilőtt és távolról irányítható fegyver, de sosem látunk UAV-t a kilövéskor. Véleményem szerint nem akarták ezzel bonyolítani a játékot, de aki valósághű akar maradni, az képzelje el, hogy jóval magasabban száll, ahol senki sem látja.
Ölés szükséges: 5
Támadás: a harc közepén elővett laptopot előszedve elindul a rakéta, majd egérrel irányíthatjuk a megfelelő célpontra. Bal gomb kattintással gyorsíthatjuk, hogy hamarabb célba érjen.
Haszna: minden ellenfelet vörös négyzettel megjelölve látunk, így tudhatjuk, hova küldjük.
Hátránya: mivel laptopon keresztül irányítjuk, ugyan csak 5 másodperc amíg földet ér, de sebezhetőek maradunk a harcmezőn, így meg kell gondolni, hol nyitjuk ki. Semmilyen hatása nincs, ha épületben rejtőzködnek az ellenfelek, így mindig a szabadon lévő célpontok ellen kell használni. Ellenben nem lőhető szét. További hátránya, hogy nem használható egyszerre az Őrszem gépfegyverrel, így el kell döntenünk, melyiket akarjuk használni.
Értékelés: szinte tökéletes kill streak ajándék, ami mindig jól jöhet, pl. SD meccsen távolról védhetjük a bombát rálátás nélkül. Viszont nem árt elbújni használata közben. Viszont attól függően, melyik játéktípusba megyünk harcolni, gondoljuk meg, hogy ez jön-e jobban, vagy egy Őrszem.

 

5, "Őrszem" gépfegyver

Az "Őrszem" egy önállóan működő, állványra felszerelt automata gépfegyver fedélzeti számítógéppel. Folyamatosan a figyelme alatt tart egy kb. 120 fokú szögbe zárt területet, és ha mozgást érzékel, azonnal célba veszi. Saját csapattársainkra sosem lő, mivel felismeri őket valamilyen módszerrel (pl. a nagyon fejlett kamerák az anyagokat is felismerik, így a társaink anyagát átszkennelve nem lőnek rájuk). Mivel csak 120 fokban tud figyelni, a háta szabadon marad. Fontos megjegyezni, hogy a gépfegyvert nem azonnal kézbe kapjuk, hanem helikopter hozza nekünk.
Ölés szükséges: 5
Támadás: automatikusan megcéloz és kifogyás nélkül lő minden ellenfélre, aki nincs fedezék mögött.
Haszna: Viszonylag nagy területet tud figyelni és támadni, továbbá tlejesen automata. További előnye, hogy amíg nem pusztítják el, szabadon fel tudjuk venni és új helyen felállítani a meccs végéig, függetlenül attól, meghalunk-e.
Hátránya: mivel helikopter hozza, ha nem szedjük fel, az ellenfél le tudja foglalni. Szintén fontos hátrány a sérülékenysége. Könnyű elpusztítani fegyverrel is, de egyetlen késelés akármilyen irányból azonnal tönkre vágja. Mivel automata és mozgásérzékelővel működik, egy nagyon rövid ideig eltart neki rátámadni a célpontra, ami ha közel van, elég ideje marad odarohanni és akár szemből megtámadni. Mint a Predator rakétánál is említettem, nem használható egyszerre azzal, így el kell dönteni, melyik a jobb.
Értékelés: sajnálatos módon elég gyenge maga a fegyver, így könnyű áldozat az ellenfélnek, de a megfelelő pozícióra elhelyezve 3 ellenfelet is kinyírhat mielőtt elveszítjük. Igyekezzünk olyan helyre tenni, ahol nem tudják hátbatámadni, pl. egy sarokba.

 

6, Precíziós légi csapás

Ebben a típusú légi támadásban 3 vadászbombázó egymás után támadja meg a kijelölt területet. Nem használunk laptopot hozzá, de a hívásakor megjelölünk a térképen egy pontot, ahova ledobják bombáikat. Elpusztíthatatlan, de nem használ sokat, ha az ellenfél észreveszi, és elmenekül előle.
Ölés szükséges: 6
Támadás: 3 bombázógép egymás után támad meg egy területet.
Haszna: a területet nem csak kijelölhetjük, de a jobb egérgombbal meg is adhatjuk, merről támadjanak a bombázók. Szűk sikátoros területen stratégiai szerepe van a támadás irányának az olyan pályákon, mint a Favela.
Hátránya: az ellenfél radarja jelzi a bombázókat viszonylag korán, így elég ideje marad elmenekülni, vagy épületbe húzódni a támadás elől. Ezzel gyengévé válik a támadás, de mindig megéri használni a bombalerakó területeken már csak időnyerésre is.
Értékelés: viszonylag jó jutalom, de nem mindegy, hol használjuk. Sose küldjünk bombázókat vakon valahova a pályán, mindig várjunk egy UAV-t és használjuk ki ott, ahol a legtöbb az ellenfél.

 

7, Harrier támadás

A Harrier az amerikai tengerészek híres és hírhedt vadászgépe. Az első VTOL gép (függőlegesen fel- és leszálló), amely nem helikopter, hanem vadász, egy Harrier, amely meg is jelenik a játékban. A Harrier támadás hívásakor 2 bombázó a precíziós légicsapáshoz hasonlóan bombákat dob a kijelölt területre, viszont a 3. gép a függőleges lebegést kihasználva megáll a pálya fölött, és gépfegyverrel célozza meg az ellenfeleket.
Ölés szükséges: 7
Támadás: 2 bombázás és 1 pálya fölött köröző gépfegyveres vadász.
Haszna: a precíziós légicsapással szemben nem mind egy területre összpontosítanak, a 3. vadász nagy területet képes tűz alatt tartani.
Hátránya: habár az első 2 gépet nem lehet lelőni, a 3. gép nagyon sérülékeny. Mivel a VTOL még nem tökéletesen kifejlett technológia, esélye sincs a Harrier-nek elmenekülni a rakéták elől. A lebegő vadászt könnyű megcélozni, és mivel bombázó gépről van szó, nagy kárt tesz benne minden kisebb rakéta is. További hátrány, hogy nem használható egyszerre a támadó helikopterrel.
Értékelés: személy szerint úgy gondolom, a Harrier támadás jó ötlet, de ha csak egy ellenséges rakéta is van a pályán, nem fog annyit használni, mint szeretnénk. Az első 2 bombázásért viszont megéri hívni őket.

 

8, Támadó helikopter.

Függően attól, hogy amerikai / angol, vagy orosz / arab erőkkel játszunk, a támadó helikopter lehet egy amerikai Cobra, vagy egy orosz Hind. Függetlenül a típusuktól, teljesen egyformák és egyforma a tűzerejük is. Mozgékony helikopterek, amelyek folyamatosan változtatva a helyüket orra szerelt gépfegyverrel veszik célba ellenfeleiket.
Ölés szükséges: 7
Támadás: orra szerelt gépfegyver, szabad területen kevés az esélyünk a menekülésre.
Haszna: gyors, sokáig támad, és erős. A helikoptereket felszerelik infracsalikkal a rakéták ellen, így hacsak nincs egy Stinger a kezünkben, vagy tudunk jól célozni egy RPG-vel, nemigen lőhető le.
Hátránya: ha az ellenfélé a helikopter, komoly gondot jelenthet egy jó célkövető rakéta hiánya. Ellenben a Stinger szinte minden esetben eltalálja és darabokra is szedi.
Értékelés: mindenképpen komolyabb jutalom a Harrier támadásnál, így személy szerint azt javaslom, ha tehetjük, válasszuk ezt.

 

9, Sürgősségi szállítmány

Majdnem ugyanaz, mint a segély csomag, 2 fontos tényezőt leszámítva: csapatszállító repülőgép hozza, ami lassabban ér ide, és itt nem 1 csomagot, hanem 4 dobozt kapunk. Habár kétszer annyi ellenfelet kell megölni érte, a négyszer annyi csomagért mindenképpen megéri. 4 csomag komoly tűzerőt hordozhat, és bár előfordul, hogy 2 csomagban ugyanaz van, de mindig kaphatunk egy Őrszemet, vagy egy légi csapást. Érdekességként megemlítem, hogy egyszer elértem az 5. kill streak-et és megkaptam az Őrszemet, de nem használtam még el, majd eljutottam a sürgősségi szállímányig is, és ezzel kaptam 1 lőszercsomagot, 1 UAV-t, egy radar zeverót, és mégegy Őrszemet. Egymás után elhasználva mindet a következő volt az állás: nekünk volt UAV-nk míg az ellenfél semmit sem látott, fel voltam szerelve teljesen mindennel, és két, egymásnak háttal álló Őrszemet hagytam a pálya közepén. Ha lett volna akkor egy EMP-m, könnyen elérhettem volna.
Ölés szükséges: 8
Támadás: a csomagtól függően annak megfelelő mód.
Haszna: az esetek 75%-ában jó jutalmat kapunk vele, a maradékban pedig lőszer, vagy kissé kevésbé fontos jutalom.
Hátránya: tekintve a 4 csomagot, szinte mindig jön egy csapattársunk, aki segít felszedni a csomagokat. Ez persze nem gond, egész addig amíg egy AC-130-at el nem vesz előlünk. Ha sürgősségit hívunk, mindig olyan helyen tegyünk, ahol semmilyen ellenség nincs, és mindig azt szedjük fel először, ami az adott pillanatban a legfontosabb. De ne legyünk önzőek, erről szól a csapatmunka
Értékelés: nagyon jó jutalom, én mindig magamnál tartom. Ha csapatról van szó, mindenkinek jól jöhet 1-1 csomag. Komoly tűzerőt jelenthet.

 

10, Pave Low

A név talán sokaknak nem mond semmit, viszont egy iszonyatos fegyverzettel és páncéllal felszerelt, 21 tonnás helikoptert takar. Az amerikai Sikorsky gyár fejlesztette ki a Pave Low helikoptert, ami nagyon sokáig folyamatos tűz alatt tartja a pályát. Ellenben nehéz elérni.
Ölés szükséges: 9
Támadás: folyamatos gépfegyvertűz, alacsonyan száll a pályán.
Haszna: bár kevésbé mozgékony, mint a támadó helikopter, sokkal nehezebb elpusztítani. Rengeteg infracsalival szerelték fel, és gyakran 2 Stinger rakéta is kell a lelövéséhez.
Hátránya: elpusztítható, és nem használható a lopakodó bombázóval.
Értékelés: komoly jutalom, amely sokáig marad a pálya felett és rombolja az ellenséges csapat morálját. Talán nehéz elérni, de megéri használni.

 

11, Lopakodó bombázó

Az amerikai hadsereg kifejlesztette a világ legrejtélyesebb bombázóját, amelyet jóformán egyetlen radar sem képes észrevenni, neve egyszerűen csak B2. A furcsa formájú bombázó hatalmas gép, rengeteg bombával felszerelve, mégsem látja semmilyen eszköz. A játékban csak szabad szemmel láthatjuk, bár nagy méretének megfelelően elég erőteljes hangja van. Hívásakor megadhatjuk, hol vonuljon el, és azt a szakaszt teljes egészében végigdobálja robbanószerekkel.
Ölés szükséges: 9
Támadás: szőnyegbombázás.
Haszna: az ellenséges radar képtelen az érzékelésére. Végigrepülése alatt hihetetlen pusztításra képes, amelyben az épület sem midnig jelent biztonságot.
Hátránya: egyetlen hátránya a hangos repülése, és hogy szabad szemmel látható, de esély sincs a menekülésre. Nem használható viszont a Pave Low-val.
Értékelés: jó választás és szinte mindig halálos, de jó helyre kell hívni.

 

12, Chopper gépágyú

A Chopper amerikai elnevezés a támadó helikopterekre, ugyanakkor hívásakor a csapat így hívja: Apache. Pontos típusneve AH-64 Apache, azonban ez nem egyszerűen jön és támad, hanem mi magunk kezeljük a gépágyúját. A kezelés távolról egy laptop segítségével történik, akárcsak a Predator rakéta esetében. Sokkal nehezebb elpusztítani a többi repülőnél, és ha jól használjuk az ágyút, komoly előnyre tehet szert csapatunk.
Ölés szükséges: 11
Támadás: orra szerelt gépágyú
Haszna: a Chopper folyamatosan változtatja helyét, hogy minden irányból tudjon támadni az ágyúkezelő. A radar vörös négyzettel jelöli minden ellenség helyét, így ha szabadon, vagy ajtók közelében vannak, nincs esélyük.
Hátránya: bár nehéz szétlőni, lehetséges. Nem használható az AC-130-al együtt, és a legkomolyabb hátránya, hogy szabad préda vagyunk az ellenfélnek kezelése közben.
Értékelés: nehéz elérni a 11 ölést, de ha fel vagyunk ezzel szerelve, méltó jutalmat kapunk. A radar minket is mutat, így ha elsődlegesen a körülöttünk lévő területet tisztán tartjuk, akkor semmi gond nem lehet.

 

13, AC-130

Az AC-130 egy tövábbfejlesztett Hercules csapatszállító repülőgép, ismertebb becenevén Spectre (kísértet). Hatalmas, 4 motorral felszerelve, és átalakítása óta 3 féle fegyvernemmel is felszerelték. Minden fegyvere a bal oldalán van, így enyhén megdőlve és a célpont felett körözve folyamatos ostrom alatt tartja a területet. A Chopperhez hasonlóan szintén laptoppal irányítjuk, azonban folyamatosan váltogathatunk a bombavető, az automata löveg és a gépágyú között.
Ölés szükséges: 11
Támadás: bombavető: egy nagy méretű töltényt vet a célpontra, ami 10m sugarú körben mindent lerombol; automata löveg: gránátokat lő a célpontra, de hamar túlmelegszik; gépfegyver: rövid, de erős tűzsorozatot lő a célpontra, hatásos gyalogság ellen.
Haszna: rengeteg infracsalival szerelték fel, és 3 Stinger rakéta szükséges a lelövéséhez, mivel az első kettőt kivédi. Vörös négyzet jelöli a célpontokat, és hacsak nincs a pályán egy nagyméretű épület, nem tudnak előle menekülni. A pálya felett köröz, és minden irányból tud támadni.
Hátránya: bár nehéz lelőni, de megtörténhet. A lövég és a gépfegyver hamar túlmelegszik, így nem tudjuk folyamatosan használni, de a bombavetőt hamar feltöltik. Nem használható a Chopperrel.
Értékelés: komolyabb az Apache-nál, de mindenki maga döntheti el, mit tud jobban kezelni.

 

14, EMP

A szó jelentése elektromágneses pulzus, amely hasonló egy bombához, de robbanás helyett olyan elektromos csapást hoz létre, amely megbénít minden berendezést a közelében. Ez az egyetlen olyan kill streak jutalom, amely nem csak a pályán hat ránk, de a HUD-ra is nyomást gyakorol.
Ölés szükséges: 15
Támadás: nincs.
Haszna: szemcsés látás, célkereszt eltűnése, radar eltűnése, red dot és hologram célkereszt elveszítése minden ellenségnél.
Hátránya: nincs.
Értékelés: talán nem tűnik túl nagy jutalomnak, de olyan bénítást visz véghez, amellyel erősebbek lehetünk, figyelembe véve pl. a célkereszt eltűnését. Érdemes lehet használni, habár személy szerint a Predator rakétát és AC-130-at többre tartom.

 

15, Taktikai nukleáris fegyver

Az atombomba egyik ismertetőjele, hogy nagy körzetben pusztít el mindent és mindenkit. Nagyon nehéz megszerezni, sokáig tarthat, de amit kapunk érte, az a legdurvább eredmény a Modern Warfare 2-ben.
Ölés szükséges: 25
Támadás: atombomba ledobása a pálya közepére.
Haszna: mindenki a pályán meghal, beleértve a bomba hívóját is, és azonnal véget ér a meccs. A menetet a hívó csapata nyeri meg.
Hátránya: meghal az is, aki hívta a bombát.
Értékelés: nagyon nehéz elérni, így aki nem nagyon képes eljutni a 25-ös kill streak-ig, inkább használja a többi, könnyebben elérhető jutalmat. Viszont egyszer mindenképp megéri megpróbálni.

 

Asztali nézet